Czy łuszczyca jest zaraźliwa
Zależnie od konkretnego przypadku, zmiany skórne spowodowane schorzeniami dermatologicznymi mogą dotyczyć mniejszych lub większych powierzchni naskórka. Niektóre z nich są mało widoczne, inne rozpoznawalne już z daleka. Do obu tych rodzajów należy łuszczyca skóry. Nierzadko więc może rodzić się pytanie – czy łuszczyca jest zaraźliwa?
Łuszczyca skóry – co to jest?
Łuszczyca jest dosyć ciężką chorobą zapalną, ponieważ posiada przewlekły charakter i powracający profil. Dermatologia alarmuje, że z powodu tej dolegliwości cierpi nawet 4% populacji, a więc jeden człowiek na 25 os. grupę. Schorzenie pojawia się w każdym wieku i niezależnie od płci. Na jej obecność najbardziej przekładają się czynniki immunologiczne, genetyczne oraz środowiskowe (spowodowane trybem życia). Od razu należy jednak zaznaczyć, że konkretne przyczyny powstania choroby nie zostały określone, mimo licznych badań.
Przebieg choroby jest zazwyczaj postępujący. Z czasem – zależnie od przypadku pacjenta – na skórze pojawia się stan zapalny, owocujący powstaniem niewielkich grudek, a czasami nawet rozległych ognisk plackowatych. W skrajnych przypadkach dolegliwość ta dotyka układ kostno-stawowy, przez co może prowadzić nawet do kalectwa. Łuszczyca może się pojawić na dowolnej części naskórka (np. łuszczyca głowy).
W przypadku łuszczycy, a raczej jej występowania uznaje się pewien podział. Typ pierwszy objawia się najczęściej między 18, a 20 rokiem życia (oraz nie później, niż 40 r.ż.). Bardzo często można odnotować występowanie choroby w rodzinie. Schorzenie dotyka rozległe obszary i często powraca. Typ drugi natomiast następuje później, szczytową wartość zachorowań osiągając w 55 roku życia. Rzadko objawia się w rodzinie i ma duży wpływ środowiskowych czynników.
Łuszczyca – przyczyny
Nadal jednak wiele osób może się zastanawiać, czy łuszczyca jest zaraźliwa? Jak wspomniane było wcześniej, dolegliwość ta jest chorobą zapalną. Ma też podłoże autoimmunologiczne i jest warunkowana przez genetykę i czynniki środowiskowe. Czym są owe czynniki, inaczej mówiąc stwarzające ryzyko? Chodzi na przykład o niewłaściwą dietę, picie alkoholu, palenie papierosów, zaburzenia metaboliczne, przewlekły stres, czynniki hormonalne (okres dojrzewania, ciążą, poród, menopauza), trądzik itd. Jak można zauważyć, w jej powstaniu nie uczestniczą żadne substancje przenoszone drogą kropelkową i za sprawą drobnoustrojów, dlatego zarazić się nie można. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że jeżeli posiada się chorego w rodzinie, to dolegliwość może wystąpić. Na przykład, jeżeli rodzice mają łuszczycę, to ich dziecko na 60% również będzie ją mieć. Kiedy w grę wchodzi tylko jeden chory rodzic, to prawdopodobieństwo dla pociechy wynosi mniej więcej 15%.
Jak widać, łuszczyca nie jest dolegliwością zaraźliwą, dlatego warto tę świadomość szerzyć. Jest to związane z przykrym faktem, że niektórzy chorzy są stygmatyzowani przez otoczenie i unikani, ponieważ społeczeństwo obawia się zarażenia. Tymczasem nie ma nic niebezpiecznego w kontakcie z takowym człowiekiem!