Zapalenie mieszków włosowych na głowie – objawy, przyczyny, leczenie

Dermatologia skupia się na wielu chorobach dotykających skórę, włosy oraz paznokcie. W każdym niemal przypadku schorzenie objawia się różnymi zmianami na naskórku lub owłosieniu. Z tego powodu dobrze się orientować, czy stan własnego ciała jest zdrowy. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, czym jest zapalenie mieszków włosowych na głowie, co zrobisz, czytając dalej!

Czym w ogóle są mieszki włosowe? Nazywa się tak kanały, z których wyrastają włosy i znajdują się niemal na całej powierzchni ciała. Tworzą tzw. płaszcz lipidowy, który chroni naskórek przed obrażeniami. Kiedy ów mieszek się zniszczy, to przedostają się do niego drobnoustroje i rozmnażają się. Zapalenie mieszków włosowych głowy jest dolegliwością stanowiącą odmianę zakażenia gronkowcowego. Objawia się grudkami oraz krostkami (mogą pojawiać się na przykład po goleniu). Wspomniane wcześniej drobnoustroje po wejściu w naskórek sprawiają, że organizm stara się je zwalczyć, co prowadzi do stanu zapalnego.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie to najczęściej objawia się w postaci zapalnego guzka otaczającego włos lub krosty. Czasami zdarza się, że ów zapalenie może mieć charakter przewlekły, kiedy jest położone głęboko w skórze. Zdarza się, że czasami rozmiar danej krosty jest większy, niż ziarnko grochu. W tym momencie nazywa się go czyrakiem. Jest to bardzo bolesny, ropiejący guz. Czasami przeistacza się z czasem w krostkę o średnicy około 5 mm, jednak czasami nawet 30 mm. Posiada także ognisko martwicy w swoim środku. Niestety, czyrak może mieć charakter nawrotny.

Zdarza się, że czyraki te występują zbiorowo, dlatego określa się je gromadnymi. Szerzą się najczęściej w tkance pod zewnętrznym naskórkiem. Czyraki gromadne najczęściej pojawiają się w okolicach karku u mężczyzn, jednak zdarza się, że sprawa dotyczy również kobiet.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Dolegliwość ta występuje w dwóch zasadniczych postaciach. Pierwsza to infekcyjna. W tym przypadku zapalenie znajduje się na skórze, ewentualnie błonach śluzowych. Dochodzi do tego w momencie, kiedy układ odpornościowy człowieka nie działa prawidłowo, a więc bakterie (np. gronkowiec złocisty) ingerują w organizm. Czasami dany człowiek jest narażony na tę dolegliwość poprzez częste kąpiele w basenach, jacuzzi (kiedy woda jest zanieczyszczona).

Drugim rodzajem  jest postać nieinfekcyjna, która przybiera postać trądzika lub popromiennego zapalenia spowodowanego na przykład zbyt długim przebywaniem na słońcu. Częściej jednak sprawa dotyczy korzystania z niewłaściwych preparatów.

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych głowy Leczenie najczęściej dotyczy stosowania określonych środków farmakologicznych – antybiotyków. Przyswaja się je na dwa sposoby, doustnie i/lub miejscowo (wtedy specyfik występuje w postaci maści). Kiedy ma się do czynienia z czyrakiem, to obowiązkowo należy go również dezynfekować, a także pod żadnym pozorem nie wyciskać go, ponieważ efektem takiego działania może być przeniesienie się zakażenia na większy obszar. Wyróżnić można także domowe sposoby zapobiegania schorzeniu. Należy w tym przypadku zawsze dezynfekować maszynkę do golenia (np. spirytusem).

Więcej na temat zapalenia mieszków włosowych znajdziecie także na stronie: https://www.termedia.pl/dermatologia/Eozynofilia-zapalenie-mieszkow-wlosowych,35499.html