Borelioza – objawy po latach

Borelioza to choroba szczególnie uciążliwa, zwłaszcza jeżeli chodzi o jej przewlekłą odmianę. Wszystko jest związane z niespecyficznymi objawami, przez co wykrycie jej jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku wczesnych stadiów. Jak leczyć tę dolegliwość i jakie są objawy boreliozy przewlekłej?

Borelioza – czym jest?

Borelioza, a konkretnie jej rodzaj przewlekły/chroniczny jest znacznie trudniejszy w leczeniu, niż wczesne postaci choroby. Jest to związane z przypuszczeniem specjalistów, że działa ona negatywnie na układ immunologiczny, kiedy występuje przez dłuższy czas. Zakłada się, że głównym winowajcą stanu pacjenta jest znacznie obniżony poziom witaminy D.

Objawy boreliozy są bardzo zróżnicowane oraz niecharakterystyczne, dlatego diagnoza jest wyjątkowo problematyczna. Jednakże pewne kryteria udało się określić doktorowi Burrascano. Jego badania na temat opisywanej choroby dają możliwość oceny, że pacjent zapadł na chroniczną boreliozę wtedy, kiedy „zwyczajna” borelioza utrzymuje się przez około rok, a także, gdy występują poważne zaburzenia neurologiczne i stawowe (w postaci przewlekłej). Ostatnim kryterium jest obecność w organizmie infekcji bakteryjnej, mimo że wcześniej pacjent stosował terapię farmakologiczną (za pomocą antybiotyków).

Borelioza – objawy po latach

Spośród objawów ogólnych można wyróżnić na przykład dreszcze, gorączkę, zwiększoną potliwość, zmianę masy ciała, zmęczenie i osłabienie całego organizmu. Poza tym chorzy najczęściej posiadają sztywność karku, bóle dotyczące ścięgien, mięśni, stawów. Borelioza jest szczególnie uciążliwa pod względem neurologicznym, ponieważ powoduje drżenia, niedowłady, zaburzenia czucia, koncentracji, pamięci i nastroju. Przez to pacjenci nierzadko skarżą się na drażliwość, zmiany osobowości. W niektórych przypadkach dochodzi do tego kłopot z konstruowaniem wypowiedzi i pisaniem. Borelioza przewlekła może także oddziaływać na zmysł wzroku, poprzez podwójne widzenie, światłowstręt. Wpływa też na słuch (odczucie dzwonienia w uszach, bóle tego narządu i nadwrażliwość na poszczególne dźwięki). Również dermatologia jest dziedziną dotyczącą tej choroby, ponieważ chorzy posiadają charakterystyczne zmiany zanikowe skóry (w tej sytuacji naskórek staje się cieńszy). U mężczyzn mogą pojawić się bóle jąder, a u kobiet nieregularne miesiączki.

Borelioza przewlekła – leczenie

W zwyczajnych przypadkach leczenie boreliozy trwa około 6 tygodni (maksymalnie kilka miesięcy), podczas których pacjent zażywa antybiotyki. Zdania na ten temat są podzielone, ponieważ niektórzy lekarze polecają długotrwałą kurację, inni natomiast – motywowani szkodliwością antybiotyków dla organizmu – przerywają ten rodzaj farmakoterapii po wspomnianych 6 tygodniach. Uznają, że po tym czasie występuje tzw. zespół poboreliozowy, który wymaga leczenia wyłącznie za sprawą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Z tego powodu warto wybrać się do specjalisty, który dobrze zna się na tej dolegliwości i jej odmianach.