Czy do dermatologa trzeba mieć skierowanie Ile czeka się na wizytę

Nie do wszystkich specjalistów niezbędne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Często jednak leczenie w ramach NFZ obarczone jest wieloma zasadami. Sprawdźmy, czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie?

Dermatolog a skierowanie

Na terenie całego naszego kraju, aby umówić się na bezpłatną wizytę u lekarza dermatologa, wymagane jest wcześniejsze uzyskanie skierowania. Kto może je wystawić? Najczęściej jest to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Aby jednak otrzymać skierowanie, lekarz musi zaobserwować u nas podejrzenie poważnego problemu skórnego. Ile czeka się na wizytę u dermatologa? W dużych miastach na konsultację dermatologiczną poczekamy od kilku dni do dwóch tygodni, jednak w wielu placówkach czas ten wynosi nawet dwa, trzy miesiące.

Dermatolog i skierowanie w 2019 roku

Przez lata, aby umówić się na wizytę u dermatologa nie potrzebowaliśmy skierowania. Znacząca zmiana nastąpiła jednak w 2015 roku. NFZ wprowadziło wtedy wymóg posiadania skierowania między innymi do dermatologa czy okulisty. Dlaczego podjęto taką decyzję? Zauważano, że większość wizyt w poradniach dermatologicznych miała charakter jednorazowy, a problem nie był na tyle poważny, że musiałby się nim zająć specjalista. W wielu przypadkach lekarz pierwszego kontaktu może zająć się naszym problemem. Natomiast osoby z poważniejszymi chorobami skórnymi kierowane są do specjalisty.

h2>Ile ważne jest skierowanie do dermatologa?

Skierowanie do dermatologa, jak i do innych specjalistów jest ważne dopóty, dopóki istnieje potrzeba podjęcia działań terapeutycznych lub diagnostycznych. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli podczas czekania na wizytę u specjalisty wysypka lub inne zmiany skórne zniknęły, dermatolog ma podstawy do tego, aby nas nie przyjąć. Jeżeli jednak jesteśmy wpisani na listę osób oczekujących w danej poradni, oryginalne skierowanie musimy dostarczyć w ciągu 14 dni od wpisania na daną listę. Jeżeli skierowanie nie trafi do rejestracji w wymaganym terminie, możemy być skreśleni z listy oczekujących.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Przed wizytą u dermatologa warto się przygotować. Aby pewne ważne kwestie nie umknęły nam podczas rozmowy ze specjalistą, należy spisać swoje pytania oraz dolegliwości na kartce. Warto zanotować, kiedy pojawiły się niepokojące zmiany oraz sporządzić listę przyjmowanych leków. Nierzadko lekarz zaleca wykonanie podstawowych badań krwi. Warto również pamiętać, że dermatolog będzie oglądać naszą skórę oraz cerę, dlatego nie powinno się nakładać na nią makijażu oraz innych kosmetyków.

Dermatolog bez skierowania

Czy można udać się do dermatologa bez posiadanego skierowania? Jest to możliwe jedynie w przypadku prywatnej wizyty, za którą będziemy musieli zapłacić. Pierwsza wizyta u specjalisty w zależności od miasta oraz kliniki kosztuje między 80 a 150 złotych. Wyjątek stanowią wąskie grupy osób, od których niewymagane są skierowania do specjalistów. Są to: inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby represjonowane, kombatanci, niewidome cywilne ofiary działań wojennych, chorzy na gruźlicę oraz zakażeni wirusem HIV.