Atopowe zapalenie skóry – jaką dietę stosować

Spośród licznych dolegliwości dermatologicznych, atopowe zapalenie skóry wydaje się być szczególnie problematyczne ze względu na swój przebieg i powracający profil. Dochodzi do tego fakt, że być może większość pacjentów z tym schorzeniem to najmłodsi, jednak AZS występuje też u dorosłych. Jak leczyć? Okazuje się, że bardzo ważnym elementem kuracji jest zarówno dieta u dzieci, jak i dorosłych.

AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba o charakterze nawracającym. Jest uwarunkowana genetycznie i wiąże się z alergiami. Najczęściej na AZS chorują małe dzieci, czego konsekwencją jest nie do końca poprawne rozwijanie się naskórka i nieprawidłowe odpowiedzi immunologiczne na poszczególne alergeny pokarmowe. Zazwyczaj objawem jest uciążliwe swędzenie skóry, a także jej suchość oraz wrażliwość na czynniki zewnętrzne, więc również podrażnienia itd. Obszary swędzące występują na całym ciele, dlatego wyróżnić można atopowe zapalenie skóry głowy, rąk itd. Dziedziną nauki zajmującą się leczeniem i opisywaniem tej dolegliwości jest dermatologia, dlatego to właśnie do dermatologa należy się udać w ramach konsultacji i uzyskania wskazówek do kuracji. Najpewniej specjalista poleci zmianę nawyków żywieniowych.

Okazuje się, że we wczesnych dzieciństwie atopowe zapalenie skóry jest związane przede wszystkim z alergiami pokarmowymi. W przypadku dorosłych osób natomiast nie jest to tak oczywiste. Mianowicie, niektórzy pacjenci mogą odczuć pozytywne skutki zmian żywieniowych, inni natomiast nie będą mieli zmienionego przebiegu choroby. Pomoc dietetyka powinna więc się zacząć od przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu pod kątem wieku, wyników badań.

Dlaczego dieta jest ważna?

Najważniejsza jest obserwacja. Zarówno dziecka, jak i siebie, dlatego, jeżeli pewne produkty powodują nieoczekiwane reakcje organizmu, to powinno się je wyeliminować z diety. Dobrze przy tym poprosić o pomoc alergologa, który za sprawą badań laboratoryjnych określi, jaki pokarm jest niewłaściwy dla danego człowieka. Oczywiście, dobrze jest także skonsultować się z dietetykiem w kontekście ewentualnych zamienników, ponieważ nie powinno się dopuszczać do niedoborów danych składników odżywczych (np. białka, kiedy posiada się alergię na jaja itd.).

W przypadku dorosłych najbardziej problematycznymi pokarmami są jabłka, seler, marchew, czereśnie, soja, orzechy, ulepszacze smaki i owoce morza. U dzieci natomiast są to jaja (kurze), mleko, ryby, pszenica, kakao, orzechy ziemne i ryż.

Dieta osoby chorej na atopowe zapalenie skóry powinna być bogata w probiotyki, ponieważ te hamują reakcje alergiczne. Chodzi na przykład o jogurty, kefiry, ogórki kiszone. Dochodzą do tego także prebiotyki, czyli warzywa, owoce, pieczywo razowe, nasiona. Warto także postawić na żywność zawierającą witaminę D, ponieważ wpływa na łagodniejszy przebieg AZS. Nierzadko dobrym pomysłem jest też olej z wiesiołka, który zmniejsza swędzenie skóry i jej suchość.